Ümit Özdağ, tutuklu gazetecileri ziyaret etti: Kimse, basında çıkmış haberleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklanamaz

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, “Adaletin hızlı işlemesini talep ediyorlar. Bu da onların doğal hakkı çünkü kimse basında çıkmış haberleri sosyal medyada, basın organlarında dile getirdiği için tutuklanamaz. Bu kabul edilebilir bir husus değil” dedi.

Özdağ, Zafer Partisi Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av. Murat Yıldız, Zafer Partisi Ankara İl Başkanı Av. Bilal Tatar ve Zafer Partisi GİK Üyesi Av. Ufuk Doğan; Sincan Kapalı Cezaevi’nde Zafer Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Eray Ertürk, Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak, Ajans Muhbir X hesabı yöneticisi Süha Çardaklı ve Ambargo TV gönüllüsü Ramin Saeidi’yi ziyaret etti.

Özdağ şunları söyledi:

“Biraz önce Sincan cezaevinde yatan dört tutuklu gazeteci arkadaşı, birisi aslında gazeteci de değil sanatçı; sosyal medya yardımcı olduğu için gözaltına alındı ve tutuklandı, ziyaret ettim. Durumları hakkında bilgi aldım. İçerideki şartların bir hapishanede olacağı çerçevede olduğunu ifade ettiler. Bu anlamda bir rahatsızlık ifade etmediler. Ancak haksız olarak tutuklandıklarını ve bunun kamuoyu tarafından bilinmesi gerektiğini, bizden de bunu gündeme getirmemizi talep ettiler. Kendilerine hapishanede nasıl davranıldığını sorduğumuz zaman koğuşta şartların temiz olduğunu ve koğuşta kalanların kendi aralarında bir ahenk yarattığını ifade ettiler. Bunu da biraz şaşkınlıkla ifade ettiklerini söyleyebilirim. Adaletin hızlı işlemesini talep ediyorlar. Bu da onların doğal hakkı çünkü kimse basında çıkmış haberleri sosyal medyada, basın organlarında dile getirdiği için tutuklanamaz. Bu kabul edilebilir bir husus değil.

“Davanın açılış, tutuklamaların yapılış şekli yasaya aykırı”

Biz de Zafer Partisi olarak yanlarında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi beyan ettik. Konuyu yakından takip ediyoruz. Bu işin bu kadar uzaması ve tutuklamaya gelmesi dahi kabul edilemez. Davanın açılış şekli, tutuklamaların yapılış şekli bunların hepsinin sözde delillerin ele geçirilmesi hepsi yasaya aykırılık içeriyor. Zafer Partisi avukatları bu konuda gereken bütün adli mercilere önümüzdeki günlerde şikayette bulunacaklar, bulunma konusunda da çalışmalara başladılar.”

Açıklamanın ardından Özdağ, basın mensuplarının konuya ve gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir