Türkiye’den Irak’a ‘Kerkük çıkarması’… Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak gitti

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’a gitti. Bakanlıktan ziyarete ilişkin yapılan açıklamada, “Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ile çeşitli temaslarda bulunmak üzere Irak’ın başkenti Bağdat’a gitti.” ifadesi kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Irak’taki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kerkük’te ‘Kürt vali seçilmesi konusunda’ anlaştıklarını duyurmuştu. Türkmenlerin de Kerkük’te bir Türkmen vali talebi olduğu bilinirken Arapların ve Hristiyanların nasıl bir tavır alacağı merak edilmişti.

Federal bir yönetime sahip Irak’ta, IKBY şehirleri hariç ülke genelinde 10 yıl, Kerkük’te ise 18 yıl sonra halk 18 Aralık 2023’te yerel seçimler için sandık başına gitmişti. Yerel seçimlerin 28 Aralık’ta açıklanan sonuçlarına göre, Kerkük’teki seçimlerde Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) en yüksek oyla (5 sandalye) birinci sırada yer alırken, Araplar ikinci ve Birleşik Irak Türkmenleri Listesi de 2 meclis üyesiyle üçüncülüğü elde etmişti. Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) 2 sandalyeyle dördüncü sırada yer alırken Kerkük’te Arapların toplam sandalye sayısı 6 olmuş, Hristiyanlara ait “Babiliyyuni” seçim listesi de kotadan 1 sandalye elde etmişti.

Kerkük Valisi seçimlerde oluşan bu meclis aracılığıyla belirleniyor.

Barzani ve Talabani bu noktada birleşti: Türkmen karşıtlığı… Konu: Kerkük ValiliğiGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir