Samsun Devlet Opera ve Balesi Çalıkuşu’nu sahneleyecek

Devlet sanatçısı Merih Bahar Çimenciler’in, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Anadolu’da görev yapan idealist öğretmen Feride’nin hayatını anlatan “Çalıkuşu” romanından esinlenerek librettosunu yazdığı eser, SAMDOB Aydın Gün Sahnesi’nde 23 ve 25 Aralık saat 20.00’de izleyiciyle buluşacak. Koreografisi ve rejisini de Çimenciler’in yaptığı eserin dekor ve kostümleri Alexandre Vassiliev, müzik düzenlemeleri Erkan Yüksel, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz’a ait.

“Çalıkuşu”, SAMDOB sanatçıları ile Samsun Devlet Klasik Türk Müziği Korosu solist ve orkestra sanatçıları tarafından sahneye konulacak.

Merih Bahar Çimenciler, prova öncesinde gazetecilere, “Çalıkuşu”nun daha önce de Samsun’da büyük ilgiyle karşılandığını, afişleri asılmadan biletlerinin tükendiğini söyledi.

Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eseri “Çalıkuşu”nu baleye uyarlarken çok heyecanlandığını dile getiren Çimenciler, “Romanı aynı şekilde, hiç hata yapmadan uyarlamak çok zordu. Düşündüm ve Türk sanat müziğiyle, kendi sazlarımla anlattım. Seçkin eserlerle girdik. Bu güzel eserin dekor ve kostümünü dünyaca ünlü Vassiliev yaptı. Ben de hayatımda en çok sevdiğim romanı hayata geçirdiğimi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir