Özgür Özel’den ortak metin çıkışı: Öyle yağma yok

Memleketi Manisa’da bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, basın mensuplarının güdeme dair sorularını yanıtladı.

“BİLDİRİ İMZALAMAKLA ŞEHİT GELMİYOR OLSA…”

Özel, 12 askerin şehit olduğu hain terör saldırılarına yönelik Meclis’te “ortak bildiriye” imza atmamalarına ilişkin soruya şu cevabı verdi:

“20 yıldır AKP’nin bu ülkeye yaşattığı bir şey var. Geldiklerinde yılda 3 şehit vardı, şimdi bir gecede 6 şehit, ertesi gece 6 şehit daha…

Şehit veriyoruz, badanasız, boyasız, briket evlere, bazen camı olmayan evlere koca koca bayraklar asıyoruz, sonra Meclis’te bildiri yayınlıyoruz, sonra cumhurbaşkanı şehidimizin tabutuna elini koyup, öbür elinde mikrofonla siyaset yapıyor ve mesele bir dahaki şehide kadar kapanıyor.

Ben artık burada yokum. Biz artık burada yokuz. Şehit haberleri peşi sıra gelince şunu söyledik; Milli Savunma Bakanı gelsin, Meclis’i bilgilendirsin. Sonra bildiri mi imzalayacağız, ortak tavır mı takınacağız, yanlışı, hatayı mı gidereceğiz, bir daha şehit gelmesin diye hep birlikte inisiyatif mi alacağız bunu hep beraber konuşalım.

Yanıt; ‘siz bildiriye imza atın’ Öyle yağma yok. Bildiri imzalamakla şehit gelmiyor olsa, ben günde 5 bin tane bildiriye imza atayım.

Biz bildiriye imza atıyoruz, onlar bayrağı asıyorlar, Erdoğan propaganda yapıyor, bir sonraki şehide kadar herkes unutuyor. Unutmamak için itiraz ediyoruz.”

“İLAN EDİLENİN DIŞINDA ŞEHİTLERİMİZ VAR MI?”

“Bugün saat 11.00’da bekledik. Meclis açıldı. Meclis’te Bakan Mehmet Şimşek vardı. Soruldu, ‘hükümet bilgilendirilecek mi?’ diye. ‘Hayır’ dedi. Ve şimdi bambaşka şeyler konuşuluyor Meclis’te.

Sormak istiyoruz; 20 aydır Pençe-Kilit operasyonu sürüyor. Hedefleri neydi? Hedefe ulaşıldı mı? Ulaşıldıysa niye oradayız? Ulaşılmadıysa hedeflerine ulaşmama sebebi nedir?

Soruyoruz; Pençe-Kilit operasyon bölgesinde kaç Mehmetçiğimiz var? Pençe-Kilit operasyon bölgesinde ilan edilen şehitlerimizin dışında şehitlerimiz var mı? Ya da bazı şehitlerimiz terör örgütlerinin elinde mi?

Ya da canlı olup olmadıklarını bilmediğimiz bir grup askerimiz acaba terör örgütünün elinde mi? Bu soruların yanıtlamasını bekliyoruz. Bundan sonrası için, yeni şehitlerin gelmemesi için askeri alanda yapılan tartışmaları sormak istiyoruz.

Lojistik dezavantajları olduğu söyleniyor. Askerlere zaman zaman yiyecek bile ulaştıramadığımız söyleniyor. Bölgeden bazen şehitlerimizi geri çekerken bile diğer silah arkadaşlarının şehitlerimizi geri getirmek istediğimizde bile diğer silah arkadaşlarının hayatlarının tehlikeye atıldığı söyleniyor. Bu sorulara cevap verilmesini istemek su değil, hata değil, hakkımızdır, görevimizdir.”

“O METİNDE TERÖRÜ KINIYORLAR, BİZİM YAYINLADIĞIMIZ METİNDE AÇIKÇA LANETLİYORUZ”

“Bundan sonra da şunu söylüyoruz; hataları yapan, soruları yanıtlamayan bir iktidarla aynı A4 kağıdı üzerinde buluşup da ona meşruiyet kazandırmayacağız. Sorulara cevap versinler, bizim üzerimize ne düşüyorsa yapalım. Ancak bir ezbere anlayışla, ana muhalefet partisi ‘biz ne yaparsak yapalım bizimle birlikte imza atar’ Atmayız. O metne imza atmadık. O metinde terörü kınıyorlar. Bizim yayınladığımız metinde açıkça lanetliyoruz.”

“BİZLERLE BİRLİKTE ÇOK DAHA ETKİLİ MUHALEFET YAPMAK YERİNE NEDEN İKTİDARIN ARKASINDA HİZALANIYORSUNUZ?”

Bildiriye imza atan muhalefet partilerini de eleştiren Özel şöyle konuştu:

“Bir başka siyasi partiden bir sözcü demiş ki, ‘bu metinde ne vardı imza atmadınız?’ Ne vardı siz imza attınız? Bir öncekinden ne farkı vardı imza attınız?

Bir önceki şehitle, bugünkü şehit arasında bir fark var mı? O günden bugüne ne değişti de imza attınız? Veya o bildiriye imza atmak yerine bizlerle birlikte çok daha etkili muhalefet yapmak yerine neden iktidarın arkasında hizalanıyorsunuz?

Neden iktidara güç veriyorsunuz, nefes oluyorsunuz? Onlar bu ülkeye güç mü veriyorlar? Onlar bu sorunları çözüyorlar mı?

O yüzden bundan sonra Cumhuriyet Halk Partisi’nden ezbere bir muhalefet bekleyenler, iktidar ne zaman isterse iktidara destek bekleyenler hiç beklemesinler.

Biz bu ülkede haklıyı, mazlumu, mağduru, şehit ailesinin hakkını savunmaya devam edeceğiz.

Ezbere bir siyasetle iktidarlarını sürdürenler bundan sonra otursunlar kendi durumlarını düşünsünler. Cumhuriyet Halk Partisi’nin tavrı nettir, durumu nettir.”

“ÖMER ÇELİK, BUNDAN SONRASINI KENDİSİ DÜŞÜNSÜN”

CHP’nin 12 şehit için Meclis’teki ortak bildiriyi imzalamamasını “Utanç verici bir tutum” olarak değerlendiren AKP Sözcüsü Ömer Çelik’e de cevap veren Özel şöyle konuştu:

“Ömer Çelik, çok kolay bir siyasete alışmış, bugün ezberi bozulduğu için ne diyeceğini şaşırmış. Ömer Bey, bir bizim attığımız, imzaladığımız bildiriye bak, bir de senin grubunun imzaladığı bildiriye bak.

Eğer terörün karşısında dimdik durmaksa bizim bildirimizde var. Senin şaşırdığın muhalefet partisi olarak, ana muhalefet olarak kolayca arkana dizilmemiz olmamız.

Senin şaşırdığın, bizim sorumluluğunuzu hatırlatmamız olmamız. Senin şaşırdığın, bizim bugün Milli Savunma Bakanı’ndan bilgi istiyor olmamız.

O bilgilendirmeyi yapamayacak bir aciziyetteyseniz benim Ömer Çelik’e söyleyecek sözüm yok. Ömer Çelik, bundan sonrasını kendisi düşünsün.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin terörle mücadele konusunda en ufak bir sıkıntısı, tavizi, en ufak bir eksikliği olmaz.

Ama terörle mücadele ederken, silahlı kuvvetlere destek vermek başka bir şeydir, hatalarını yapan iktidarı tartışmamak başka bir şeydir. Bundan sonra öyle yağma yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir