Sahte ilaca önlem teklifi Meclis’te

Üretimden satışa kadar ilaçlarla ilgili her türlü gelişmenin İlaç Takip Sistemi’ne kaydedilmesi kural haline getirilirken, formüle aykırı ürün yapan veya satanlara, ceza soruşturması dışında 3 milyon 500 bin liraya kadar para cezaları da kesilecek.

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse’nin ilk imzacı olduğu teklife göre piyasada bulunan tıbbi ürünlerin Sağlık Bakanlığınca izlenebilirliğini sağlamak amacıyla İlaç Takip Sistemi’ne bildirimi zorunlu olacak. Eczaneler miadı dolma, çalınma, bozulma ve benzeri nedenlerle vasfını yitirmiş tıbbi ürünlerin imha işlemlerini İlaç Takip Sistemi’ne girecek. Ruhsat veya izin sahipleri, tıbbi ürünlerin her birini, üretim bildirimi veya ithalat bildirimi ile İlaç Takip Sistemi’ne kaydedecek.

İlaç sahteciliğiyle ilgili cezalar da artırılıyor. Bu tür eylemler “suç” olarak kabul edilmese bile para cezası uygulanacak. 500 bin liradan 3 milyon 500 bin liraya kadar para cezası uygulanacak. Yasaya aykırı reçete oluşumunu teşvik edenlere 750 bin lira para cezası kesilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir